Galleri Eggertart, Tunø Hovedgade 8, 8300 Odder, tlf. 60830197

Udstillinger og aktivitetereggertart_facade_bent.jpg

 

Planlagte udstillinger og aktiviteter i Galleri Eggerart

Hold øje med denne side og se hvad der er planlagt i Galleri Eggertart.

Du kan også tilmelde dig Galleri Eggertart Nyhedsbrev og følge med i aktiviteterne hos Galleri Eggertart.

 

Dato Aktivitet Beskrivelse
10, 11 og 12. november 2017 Udstilling alletidersKUNST2017, Ridehuset Aarhus
28, 29 og 30. juli 2017 Montmartredage

Montmartredage på Tunø ved Galleri eggertart .

3 dage med kunst i og omkring galleriet. 25 danske kunstnere deltager. Der bliver mulighed for at se forskellig billedkunst, bronchekunst, trædrejer, keramik, portrættegner, billedskærer.

28. - 30. april 2017 Udstilling Art Nordic, Lokomotiv værkstedet, København
17. - 19. februar 2017 Udstilling Tidens Kunst, Aars, Messecenter Vesthimmerland, messevej 1, 9600 Aars
10. - 13. nov. 2016 Udstilling alletidersKUNST2016, Ridehuset, Århus

16 og 17. juli 2016

Montmartre Se billeder fra dagen Alle kunstnere der har lyst til at deltage medtager nogle færdige værker med salg for øje i weekenden samt værktøj til at kunne skabe nye ting, hvor både kunstner og gæster i samarbejde kan lade sig inspirere af hinanden og skabe noget spændende sammmen. Jeg sørger for at skabe rammerne for at lave en a la Montmartre-stemning med lidt musik og forplejning og en plan B hvis vejret ikke er med os og der er mulighed for at deltage både lørdag, søndag eller begge dage - men jeg har desværre ikke mulighed for at booke færge og overnatning så det må hver enkelt selv sørge for på www.tunoeturist.dk og Tunøfærgen.
14. maj - 15. aug 2016 Udstilling Udstillerliste
14. maj 2016
Kl. 11.00 - 15.00
Fernisering Kunstnere præsenteres - se billeder fra dagen
12. maj 2016
Kl. 11.00 - 15.00
Åbningsreception Officiel åbning Galleri Eggertart - se billeder fra dagen

 

 

 

 

 

 

Aktuelle kunstnerearrows-147751_960_720.png

Nedenstående kunstnere udstiller i Galleri Eggertart i perioden 6. maj til 31. august 2016

Jørn Erik Nielsen - Frederikshavn - Skulptør - joern-art.dk

Bent Eggert - Tunø - Billedkunstner - eggertart.com

Malene Klint Vejlby - Billedkunstner - klintart.dk

Vike Pedersen - Billedkunstner - vike.dk

Kirsten Fredslund Jæger - Randers - Billedkunstner - gallerifredslund.dk

Hanne Aabo - Ikast - Billedkunstner - hanneaabo.dk

Poul Christensen - Billedkunstner - poulchristensen.com

Randi Egebro - Billedkunstner - randi-egebro.com

Kirsten Høst - Billedkunstner - hoestart.com

Ruth Uhrenholt - Billedkunstner - ruthuhrenholt.dk

Alice Kops - Billedkunstner - a-kops.dk -  (udstiller i juni måned)

Peter Witt - Billedkunstner - landskabsmaleren.dk

Helge Voldbjerg  - Jernskulptur - voldbjerg.dk

Eva Dahl Angaard - Keramikkunst - Evaart.dk

Gerda Tranberg - Åbybro - Kunstnerisk bearbejdelse af drivtømmer - gerda-tranberg-galleri.dk

Holger PoulsenBilledkunstner - Holgerpoulsen.dk

Nina Sampson - København - Broncheskulptør - gallerininasampson.dk

Tage Størup - Silkeborg - Keramiker - rakuform.dk

Peter Tyberg - Keramiker - petertybjerg.dk

Henning V. Nielsen - trækunstner - hvntraekunst.dk

Laynet Lore Wynsch - billedkunstner - laynet@live.dk